تبلیغات
جنگجویان تاریکی - بوشیدو
..:: نین جوتسو هنریست به لطافت گل ، به سختی فولاد و به تندی رعد ::..

بوشیدو

شنبه 18 اردیبهشت 1389 10:25 ب.ظ

نویسنده : محمد نصیر
بوشیدو چیست؟ مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

منبع:سایتhttp://www.iranninjutsu.com

 

بوشیدو در لغت به معنی طریقت سامورایی است.

بوشی در ژاپن به زرمنده‌ای گفته می‌شود كه روح و منش برتری‌جویی و پروای نام و ننگ دارد و پایبند ارزش‌های خاص است. «دو» پسوندی است به معنی طریقت، رسم و آیین در بنیاد تفكر سامورایی، همت و پایداری بنا به موقعیت است، عزم، مایه كوشش است و همت در كارها، دلیری و بی‌پروایی در جان و دل، مرد عمل را می‌پروراند تا بدون ترس، در راه رسیدن به هدف بیش از پیش تلاش كند و در برابر سختی‌ها از پای ننشیند.

در طریقت سامورایی هیچ كار ناشدنی وجود ندارد و با عزم راسخ می‌توان آسمان و زمین را هم تكان داد. سلحشوری كه عزم و اندیشه استوار داشته باشد، در برابر دشواری‌ها نومید نمی‌شود و درنمی‌ماند، نگرانی به دل راه نمی‌دهد و هر چند بار كه بر زمین افتاد دوباره برمی‌خیزد.

(مرد صاحب عزم همچون عروسكی فنری است كه هر چند بار كه به زمین بخورد باز همان جا كمر راست می‌كند) نیروی سخت‌كوشی در راه هدف نشان از اندیشه استوار دارد. پیمان بستن با خود و سخت‌كوشی در راه هدف درس نخست در طریقت سامورایی است.

عزم و همت، راه را بر ترس می‌بندد و امید به پیروزی نهایی سلحشور را دو دل می‌كند.

اگر یك سامورایی عزم در كاری نهد و تنها به فكر مبارزه باشد رزم به سرعت به پایان می‌رسد باشد كه كارها به كام او برآید. این همت را باید در كارهای بزرگ مدنظر داشت.

اندیشه سامورایی خطا و خطر را در كارها می‌پذیرد و لغزش و اشتباه را طبیعی و ناگزیر می‌داند.

سامورایی، استوار و محكم از خطاهای كوچك بیم به دل راه نمی‌دهد.

در اندیشه سامورایی شكست و پیروزی 2 روی یك سكه است. آنچه اهمیت دارد مبارزه و تلاش است كه پاسدار ارزش‌های سلحشوری می‌باشد.

سامورایی باید چنان انگارد كه او بهترین و دلیرترین رزمنده سرزمین خویش است.

«دلیری با زیبایی و برازندگی پیوند دارد».

زیبایی در رفتار بجا و منشی درست است، نباید كه در انجام كارهای بایسته كوتاهی ورزیم. نباید كه در بند امیال و خودپرستی بمانیم و مایه آزار دیگران شویم.

یك سامورایی از شكستی كه با همه تلاش انجام شده فرا رویش قرار گیرد باكی ندارد.

«اگر مردی در انجام كار و یافتن مقصودی، با همه سخت‌كوشی ناكام بماند این شكست او همانند مرگی پرافتخار در جنگی نابرابر است».

سامورایی واقعی، در زندگی روزمره خود نیز هرگز نباید كه پژمرده دل و افسرده جان بماند. او باید با دلی پرشور و پرامید پیش بتازد. چنانچه یقین دارد كه بر همه پیروز خواهد شد.

این اندیشه نه تنها ما را توان پایداری در برابر سختی‌ها می‌دهد، بلكه در دشواری‌ها هم گره‌گشا خواهد بود.

«سامورایی را چون ماتم و اندوهی پیش آید باید كه آن را مایه پیشرفت گرداند و از آن شوق و نیرو یابد».

 

نویسنده:  بهروزبهروزآدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسکریپت دارید

آخرین بروز رسانی در پنجشنبه, 09 اردیبهشت 1389 ساعت 02:19دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -رتبه سنج گوگل

رتبه سنج گوگل

Online User Online User