تبلیغات
جنگجویان تاریکی - تاریخچه نینجوتسو....................
..:: نین جوتسو هنریست به لطافت گل ، به سختی فولاد و به تندی رعد ::..

تاریخچه نینجوتسو....................

دوشنبه 17 خرداد 1389 11:04 ق.ظ

نویسنده : محمد نصیر

نین جوتسو، این هنر افسون كننده ژاپن كهن كه هنوز مجهولات فراوانی را در خود نگه داشته است، در لغت به معنای هنر حركت پنهانی است . نین جوتسو شیوه ایست به وجود آمده برای دفاع از خویشتن و رسیدن به مهارتهای ویژه رزمی برای غلبه بر دشمن .

دانشجویان و شاغلین این هنر رزمی را نینجا می نامند . به طور مختصر می توان در مورد تاریخچه این هنر رزمی گفت كه كه طبق شواهد موجود در قرن ششم میلادی مذهب ((بودیسم)) وارد كشور ژاپن شد و باعث به وجود آمدن چالش بین دو مذهب ((شینتوئیسم)) شد كه مذهب ملی آن دوران بود . طرفتاران مذهب بودیسم به روایتی همان پیشینیان نینجا بودند و در اوایل قرن هفتم برای فرار از آزار و شكنجه مذهبیون و كشته شدن توسط نیروهای سلطنتی به جنگلها و كوهستانهای نزدیك كیوتو (كوههای سوزوكا) رفتند بعدها یامابوشی یا ((زاهدان كوهستان)) نام گرفتند . آنها با محیط سازگاری كردند و مجبورشدند برای زنده ماندن و دفاع ازخویشتن، سرسختانه مبارزه كنند . آنها فلسفه عارفانه خود را بر پایه واقع بینی عملی پایه گذاری كردند و برای پایداری و حمایت ازخود، دانش و تمرین هنرهای رزمی و استراتژی نظامی را با رعب و ترس روانی و قدرتهای اسرارآمیز تركیب كردند تا بتوانند با نیروی كم خود در دشمن(نیروی سلطنتی) ایجاد ترس كنند .

به عقیده برخی از محققان، اولین سند نوشته شده ای كه در آن از نین جوتسو نام برده شده، كتابی است سیزده جلدی، مربوط به مهارتها و استراتژی نظامی با نام ((هنررزم)). این كتاب در دوران وارنیگ ( 221-770 قبل از میلاد) توسط ژنرال چینی سان تزو نوشته شده است . استفاده از نین جوتسو به عنوان یك تاكنیك نظامی در آخرین جلد كتاب و در بخشی به نام یوما شرح داده شده است . این كتاب توسط مهاجران چینی همراه آیین بودیسم به ژاپن آورده شد؛ هر چند این اطلاعات كاملا دقیق نیستند .

گفته شده است كه مبدع نینجاها در دو سرزمین ((كوگا)) و((ایگا)) بود . كوگا در مكان كنونی شهر كوگا در حوزه شیگا ( Shiga ) واقع شده بود . ایگا هم درمكان كنونی شهر آیاما ( Ayama ) در منطقه مایه قرار داشت . در آن زمان هر نقطه قوانین قبیله ای خاص خود را داشت . كوگا و ایگا از از نظر جغرافیایی بهترین محل برای یافتن استراتژی و تمرینات مرتاضانه برای نینجا یا همان یامابوشی ( Yamabushi ) بود .

از اطلاعات مستند به دست آمده، این گونه پیداست كه در بین سالهای 1192 تا 1333 بعد از میلاد، تعداد مكتبهای نینجا به 25 رسیده بود كه هر یك در مورد سیاست و استفاده از فنون، اختلاف نظر داشتند . در آن زمان، فنون وشیوه های اسرارآمیز نین جوتسو و نحوه جنگ آوری از پدران به پسران و دختران منتقل میشد و نسل به نسل ادامه می یافت .

معروفترین خانواده های نینجا((هاتوری))،((موموچی))و((فوجی بایاشی)) بودند .

هاتوری هانزو ( Hattori Hanzo ) یكی از خدمتكاران توكوگا و آیاسو طی دوران جنگ سیویل بود . وی كسی است كه هنوز در توكیو پایتخت ژاپن از او یاد می شود . او یك رهبر بزرگ درطول تاریخ هنرهای رزمی نین جوتسو به شمارمیرود . به روایت تاریخ نویسان،دوره((كاماكورا)) ( 1192 تا 1333 ) به عنوان یك دوره طلایی برای نین جوتسو شناخته شده است . چرا كه پیروزی در بیشتر جنگها و نفوذ در دولت وقت آن زمان، امتیازات فراوانی را برای آنها به وجود آورده بود . در طول این مدت حدود 50 مدرسه مختلف نینجا در پناهگاههایشان در ایالت ایگا و كوگا به وجود آمد . گروه هاتوری و اوبی مشتركاّ بر ایگا حكومت می كردند، در حالی كه در ایالت كوگا در شمال، خاندان موشی زوكی، یوكائی و ناكائی حاكم بودند .

یكی از خانواده های نینجا كه در پرتاب شوریكن(ستاره) مهارت داشتند،((فیودو)) نام داشت كه مسئول توسعه شیوه های متعدد و موثر كاربرد این سلاح مخرب و رمزی بود .

برجسته ترین فنون یك نین جوتسوكار، هنر مخفی شدن و نفوذ به جاها و مكانهای غیر قابل تصور بود . آنها از ساده ترین و یا طولانی ترین مسیرها عبور میكردند و بسیار صبور و پرطاقت بودند؛ چرا كه گاهی اوقات ساعتها و روزها در زیر یك پل و یا سقف پنهان می شدند تا زمان مناسب برای اجرای عملیات فرا برسد و بهترین نتیجه را بگیرند . در ادامه مبحث تاریخ نین جوتسو باید افزود كه فشارهای امپراتور و حاكم وقت روی یامابوشی ها یا همان نینجاهای قدیم قبل از دوران كاماكورا( 1192 تا 1333 ) باعث شد كه آنها از شیوه های ویژه پارتیزانی و ایجاد رعب و وحشت، در مقابل لشكركشی درباریان مقاومت كرده و آنها را وادار به عقب نشینی كنند . یكی از دشمنان قسم خورده نینجاها،((دانوبوناگا)) بود . وی كه هدفش شوگان شدن و حكمرانی در سرار ژاپن بود در سال 1579 یك ارتش عظیم از سامورائی ها را به رهبری پسرش كاتسویوری، برای حمله به نینجاهای ایگا روانه ساخت . توانایی های زیاد و خارق العاده نینجاها باعث شد تا تهاجم سامورائی ها به طور كامل دفع شود، اما دو سال بعد در سال 1581 ادانوبوناگا ارتش نیرومندی به رهبری خودش آماده كرد تا به تلافی دفعه قبل نینجاها را شكست دهد . تعداد افراد ناگا ده برابر نینجاها بود و دراین نبرد ژنرال ادانوبوناگا پیروز شد و تمامی خاندان ایگا نینجاها را قتل عام كرد . نینجاهای باقی مانده از این كشتار گریختند و به كوهستان بازگشتند . آنها برای تشكیل یك گروه منسجم دوباره تلاش كردند . از طرفی دیگر نوبوناگا زیاد عمر نكرد و در سرزمین هوینجی به قتل رسید . جانشین او ایاسوتوكوگاوا (( Ieyasu tokugawa )) بود كه باید برای حكمرانی در سراسر ژاپن از سرزمین نینجاها عبور می كرد . او می دانست كه سفر كردن از میان سرزمین هوینجی بسیار خطرناك است . ولی به ناچار تصمیم گرفت خطرات را بپذیرد و این سفرراآغاز كند . به همین خاطر ایاسو از هاتوری هانزو ـ یكی ازرهبران نینجاها ـ در خواست كرد كه عبور بی خطر او از راه پر خطر كوهستانی ایگا سرزمین هوینجی (كه منطقه مركزی ینجا بود) به طرف قلعه اوكازاكی را تضمین كند . نینجاها این درخواست را فرصتی مناسب و راهی مطمئن برای برقراری ارتباط محكم با قدرت حاكم پنداشتند . بنابر این ایاسوتوكوگاوا توانست با كمك نینجاها بی خطر سفر كند و در سال 1603 شوگان همه ژاپن شود .
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -رتبه سنج گوگل

رتبه سنج گوگل

Online User Online User